Badanie zawilgocenia gazu ziemnego pod kątem sprawności i ekologiczności jego wykorzystania : rozprawa doktorska / Maciej Kotuła ; Politechnika Koszalińska. Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Katedra Sieci i Instalacji Budowlanych.
Material type: TextLanguage: Polish Summary language: English, Polish Publication details: Koszalin : [s.n.], 2022.Description: 143 strony : ilustracje ; 30 cm + 1 dysk optyczny (CD ROM) ; 3 recenzjeContent type:- Tekst
- Bez urządzenia pośredniczącego
- Komputer
- Wolumin
- Dysk komputerowy
- Testing the moisture content of natural gas in terms of efficiency and enviromental friendliness of its use
Druk jednostronny.
Rozprawa doktorska. Politechnika Koszalińska. 2022.
Bibliografia na stronach 141-143.
Dostępne online wyłącznie użytkownikom komputerowej sieci Politechniki Koszalińskiej.
Praca doktorska przedstawia problem pojawiającej się wody w układach sieci gazowych średniego i niskiego ciśnienia niedający się wytłumaczyć wprost nieszczelnościami przewodów. Nie są powszechnie znane fakty, że w gazociągach rozprowadzających gaz ziemny bezpośrednio do konsumentów może pojawić się woda. Natomiast specjaliści od eksploatacji sieci gazowych na co dzień mają do czynienia z tym zjawiskiem. Skąd bierze się ta woda? Na pewno nie przez nieszczelności powstające na sieci wskutek uszkodzenia mechanicznego lub korozji, ponieważ gazociągi znajdują się zawsze pod nadciśnieniem. Gaz ziemny wydobywany z ziemi jest zazwyczaj zanieczyszczony frakcjami stałymi i obciążony wilgocią, posiada właściwości żrące. Wcześniej osuszony gaz pobierany z podziemnych magazynów gazu jest również nasycony wodą. Obecność wody w gazie ziemnym jest niepożądana, ponieważ potęguje korozje rur i sprzętu, zwłaszcza w obecności H2S i CO2, a w warunkach zimowych tworzy korki lodowe. Może przyczyniać się także do powstania hydratów blokujących przepływ gazu, szczególnie w przypadku procesów odzysku węglowodorów ciekłych, takich jak wymrażanie czy procesy kriogeniczne.
Streszczenie w języku polskim i angielskim.